Melthodhaye träffar Stiftstyrelseordförande och SOKUs ordförande

Publicerad av Melthodhaye Styrelsen, Torsdag 8 Juli 2010 19:44

Torsdag den 13 Maj, fick några representanter från Melthodhayes styrelse, äran att träffa stiftstyrelsens ordförande Halef Halef och Yusuf Aydin som är ungdomsorganisationen, SOKU:s ordförande i Sverige. Syftet med mötet var att skapa och förstärka relationen med Hans Helighet Mor Dioscoros Benjamin Atas, stiftstyrelsen och SOKU.

Vi tackar Herren för denna fina möjlighet, vi vill även tacka dessa organisationer för att de gav oss möjligheten att mötas och påbörja ett samarbete. Melthodhaye är en organisation vars grunduppgift är att fungera som en stödpelare runt om i världen för samtliga Kyrkor och Syrisk-Ortodoxa organisationer, samt för alla ungdomar som arbetar för dessa

Vi tackar Herren för detta välsignade tillfället och må Herren förstärka sådana organisationer som SOKU, som gör ett välsignat arbete med våra ungdomar i Sverige. Vi ber att Herren ger de styrka och kraft att fortsätta tjäna i Kärlekens Namn.

I Kristus,
Melthodhaye Styrelsen

Talmide

Introduktionsår i ortodox teologi och tradition

Kalender 2010

SuryoyoSat

Melthodhaye

De spridda pärlorna

St Efraims Språkprogram